G-T9G8M785NB

Sıkça Sorulan Sorular

Aldığım ürün tasarımıma uygun mu?
Toggle Clamp kullanımında en önemli noktayı tasarım ve doğru ürün seçimi oluşturmaktadır. Tasarım ve tasarımda kullanılabilecek tüm dataları www.enigmaclamp.com.tr web sitemizden tüm ürünlerin katı modellerini içeren dataları kısa bir üyelikle indirmeniz mümkündür. Sadece kontrollerini yapmak istediğinizde de Bu dataların yanı sıra ürünlerin teknik bilgilerini içeren katalog bilgileri web sitesinde tüm ürünlerin ilgili sayfalarında mevcuttur. Buradan da uygun ürün ile ilgili adımlarda aksaklık yaşamanız durumunda bizlere mail atabilir. telefon açabilirsiniz. Tüm teknik verilere en kısa sürede ulaşabilmeniz için yanınızdayız.


Aldığım ürünün farklı özellikte veya farklı boyutta olanı var mıdır?
Tüm ürünlerimizde farklılıklar sunmaya çalışmaktayız. birçok ürünümüzde farklı kuvvet sağlayan veya ölçüsel farklılıklar gösteren ürünler mevcuttur. www.enigmaclamp.com.tr sitemizden ve aynı zamanda www.e-clamp.net sitemizde tüm ürünlerin altında alternatif seçeneklerine ulaşabilirsiniz.


Benim aradığım ölçülerimde bir ürün hiç bir katalogda yok?
Enigma ekibi olarak kataloglarla veya standart ürünlerle çalışma zorunluluklarını ortadan kaldırmak için #EnigmaAçıkOfis i sizlerin hizmetine sunduk. Birlikte tasarlamak kişiye özel çözümler sunmak önceliğimiz oldu. Standart ürünlerle işinize çözüm üretemediğinizde bizlerle iletişime geçerek sonuç almaya çalışabiliriz. Tasarım ve İnovasyon alanlarında birlikte


Aldığım ürünleri nasıl iade edebilirim?
• İade adımları:
1. www.e-clamp.net veya mobile uygulamalarda yer alan "Hesabım" bölümünden “Siparişlerim'e“ gidin veya web sitesinin en alt kısmında ürün iadesi bölümünden yönlendirmeleri takip ederek kolayca yapabilirsiniz.
2. “Detaylar” butonuna basın ve siparişinizin detaylarını görüntüleyin.
3. "Kolay İade Talebi Oluştur" butonuna basın.
4. İade edilecek ürün ve iade nedeni seçin. Aynı üründen birden fazla satın aldıysanız iade edilecek ürün adedini de seçmeniz gerekir.
5. Kargo seçiminizi yapın.
6. Ekranda çıkan iade kargo kodunu not alın. İade kargo kodunuza "Siparişlerim" sayfasından ve üyelik mail adresinize gönderilen bilgilendirme mesajından da ulaşabilirsiniz. 
7. İade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koyun. (Her bir teslimat için iade kodu ayrı ayrı alınmalı ve paketler ayrı ayrı hazırlanarak kargoya verilmelidir.)
8. Paketi iade kargo koduyla birlikte seçtiğiniz kargoya 7 gün içinde teslim edin. Kodu vermeniz yeterlidir, ayrıca bir İade adresi belirtmeniz gerekmez. 7 günü geçirdiğiniz durumda yeniden iade kargo kodu almalısınız.


İade/iptal ettiğim ürünün ücret iadesi ne zaman yapılacak?
İptal ettiğiniz bir siparişin ücret iade işlemleri 2 iş günü içerisinde tamamlanır.
• İade edilen ürün süreci aşağıdaki gibidir:
o Ürün bize ulaştıktan sonra iade şartlarına uygunluğu kontrol edilir.
o Ürün iade şartlarına uygunsa 2-10 gün içerisinde iade süreci tamamlanır.
o Ürün iade şartlarına uygun değilse adresinize geri gönderilir.
• Ayrıca iptal veya iadeniz tamamlanınca üyelik e-mailinize bir bilgilendirme mesajı gönderilir.
Bu mesajı aldıysanız bankanıza Enigma tarafından ücret iadesi yapılmış demektir.
• "Hesabım" bölümünde yer alan “Siparişlerim“ sekmesindeki referans numaranızla bankanızdan iade kontrolü yapabilirsiniz.
• İade edilen tutarın kartınıza yansıma süresi bankanıza bağlıdır. Kredi kartı ile ödeme yaptıysanız genelde bir kaç günde yansır. Banka kartlarında ise iadenin hesabınıza yansıma süresi daha uzundur.
• E-Clamp taksitle yapılan alışverişlerin ücretini bankaya tek seferde öder. Banka, bu tutarı kredi kartınıza taksit sayısı kadar ayda iade eder. Örn: 3 taksitle aldıysanız 3 ayda iade tamamlanır.

ÖNEMLİ NOT :
Kargo bedava kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal/iadesi olursa ve kalan tutar kampanya şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülür.


Siparişimin teslimat adresini veya alıcı adını değiştirebilir miyim?
• Eğer siparişiniz “Siparişiniz Alındı ” ya da “Tedarik Aşamasında” statüsünde ise aşağıdaki kanallardan talebinizi bize iletin.
“Hesabım” bölümünde “Yardım“ sekmesinde yer alan “Canlı Yardıma Bağlan” butonu
• Eğer siparişiniz “Kargoya Verildi” statüsündeyse alıcı ve/veya adres değişikliğini kargo firmaları da sadece belli bir süre içerisinde yapabilir. Değişiklik talebinizi iki şekilde iletebilirsiniz.
1. Kargonun gönderildiği kargo firması ile irtibata geçerek
2. “Hesabım” bölümünde “Yardım“ sekmesinde yer alan “Canlı Yardıma Bağlan” butonu veya bizlere telefonla ulaşarak çözüm bulabiliriz.


Siparişim ne zaman gelir?
• Satın aldığınız ürünler ürün detay sayfasında belirtilen teslimat tarih aralığında teslim edilir. Satın aldığınız ürünlerin teslimat tarihine "Hesabım" bölümünde “Siparişlerim“ sayfasından da ulaşabilirsiniz.
• Üründe “24 saatte kargoda” yazısı var ise siparişiniz 24 saat içinde kargoya verilir. Bu ürünler “HIZLI TESLİMAT” ürünleridir.
• Sipariş dağıtıma çıktığında kargo firması tarafından SMS ile bilgilendirilirsiniz.
• Kargoya verildikten sonra siparişinizin kargo aşamalarını "Hesabım" bölümünde “Siparişlerim“ sekmesinde bulunan “Kargom Nerede?" linkinden takip edebilirsiniz.


Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
Yanlış ürün sipariş ettiyseniz veya fikrinizi değiştirdiyseniz ürünlerinizin kargo hazırlıkları başlamadan önce aşağıdaki şekilde kolayca iptal edebilirsiniz.
1. “Siparişlerim” / “Detaylar/Sipariş Detayı” / “Sipariş İptal” adımlarını takip ederek.
2. “Hesabım” bölümünde yer alan “Yardım” adımından “Canlı Yardıma Bağlan” a tıkladığınızda açılan sayfada “İptal ve İade” yi seçerek.
Ürünleriniz kargolanmak üzere hazırlanmaya başlandıysa (faturanız kesildiyse) veya kargoya verildiyse iptal edilemez. Bu durumda ürünü teslim aldığınızda iade edebilirsiniz.
İPUCU: Ücret iade işlemleri 2 iş günü içerisinde tamamlanır. İadeniz tamamlanıp bankanıza iadeniz yapıldığında email ile bilgilendirilirsiniz.
Whatsapp Sipariş